Warning: Constant WP_MEMORY_LIMIT already defined in /home/klient.dhosting.pl/tvts/morze-morze.tvts.pl/public_html/wp-config.php on line 87
Tragedia Cyranki – MORSKIE OPOWIEŚCI
wtorek, 16 kwietnia, 2024

MORSKIE OPOWIEŚCI

zdjęcia i teksty ludzi, którzy sami to przeżyli…

MORSKIE OPOWIEŚCI
Historia CyrankiHistoria Cyranki

Tragedia Cyranki

Tragedia Cyranki

Jedno z szeregu zatonięć polskich lugrotrawlerów z serii kulików, zwanych ptaszkami.

Do katastrofy doszło późnym popołudniem 4 października 1956 roku na łowisku Dogger Bank na Morzu Północnym, w trakcie sztormu . W wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego manewru z rozkazu szypra, Mariana Snopka, a także słabej stateczności , o godzinie 16.40 jednostka przewróciła się i zaczęła tonąć. Sześciu marynarzy uratowały dwie jednostki: polski lugrotrawler „Mysikrólik” pięciu i włoski statek „Italian Victoria” jednego. „Mysikrólik” znajdował się czterysta metrów od miejsca wypadku i mógł dotrzeć na miejsce w ciągu pięciu minut, jednak akcja ratunkowa opóźniła się o około 41 minut z powodu wybuchu paniki na pokładzie jednostki. Znacznie opóźniona została akcja ratunkowa. „Mysikrólik” uratował sternika Jana Styna, który po zatonięciu utrzymał się na powierzchni na kole ratunkowym, rybaków Władysława Bańkowskiego, Jana Gracę i Kazimierza Stabulewicza, którzy wydostali się na przewrócony statek, a potem dotarli do zerwanej z niego tratwy ratunkowej oraz piątego, odbywającego pierwszy w życiu rejs młodszego rybaka Mariana Uszkura, który po katastrofie znalazł się wewnątrz wywróconego do góry dnem trawlera. Po kilkudziesięciu minutach wewnątrz wywróconego statku dostrzegł luk, zdołał zanurkować i wypłynąć na powierzchnię, po czym podjął go „Mysikrólik” . Z 12 ludzi, którzy zginęli, jeden pozostał wewnątrz wywróconego statku, trzech utonęło od razu, a wszystkich pozostałych widziano na powierzchni. Spóźniona akcja ratunkowa sprawiła, że fale rozrzuciły ich w różnych kierunkach i tylko jednego z nich, Teodora Pałzygę, do którego nalezą zdjęcia zamieszone poniżej, uratował statek „Italian Victoria” . „Cyranka” zatonęła przed północą, kilka godzin po przewróceniu się, zanim zdążyły podejść do niej holowniki ze sprzętem umożliwiającym wydobycie ostatniego członka załogi, który przez długi czas uderzeniami w kadłub dawał znaki życia. W wyniku katastrofy zginęło 12 członków załogi: Marian Snopek – szyper Zbigniew Szymański – rybak Mieczysław Seryło – I mechanik Henryk Mastyna – II mechanik Włodzimierz Jasiński – motorzysta Stanisław Górski – kucharz Albin Strugała – asystent pokładowy Władysław Berest – bosman Aleksander Makowski – młodszy rybak Marian Żelazny – rybak Ignacy Malawski – młodszy rybak Marian Kałuda – starszy rybak.

Poniżej przedstawiam galerię zdjęć absolutnie niesamowitych, przesłanych nam przez Panią Jolantę Dudek, należących do Teodora Pałzygi.

[envira-gallery id=”2315″]

 

OCALENI Z KATASTROFY CYRANKI

Kolejna porcja niesamowitych zdjęć, które ktoś mi przysłał, niestety nie pamiętam kto. Będę bardzo wdzięczny za ujawnienie się autora, właściciela lub kogoś kto wie czyje to są zdjęcia.

Zdjęcia przedstawiają powracających do Świnoujścia, ocalałych członków załogi na pokładzie Mysikrólika, ich powitanie a na końcu Warszów rybacki z tamtych czasów.

Aby obejrzeć galerię kliknij na zdjęcie a następnie nawiguj strzałkami na prawej lub lewej krawędzie fotografii

Wojciech

Droga: Instruktor w Pracowni Żeglarskiej MDK w Stargardzie, Akademia Rolnicza Wydz. Rybactwa Morskiego kier. Eksploatacja Łowisk, praca w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie w Zakładzie Biologii Morza, pracownia preparatorska w Muzeum Rybołówstwa w Świnoujściu, PPDiUR Odra Chłodnia Rybna -sztauer, Zakład Połowów rybak, starszy rybak, mistrz przetwórstwa na Sejwal, Narwal, Humbak, Gopło. rybak na kutrze na Bałtyku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *