Warning: Constant WP_MEMORY_LIMIT already defined in /home/klient.dhosting.pl/tvts/morze-morze.tvts.pl/public_html/wp-config.php on line 82
Trawler burtowy B-20. Trochę danych technicznych | MORSKIE OPOWIEŚCI

Trawler burtowy B-20. Trochę danych technicznych

Trawler burtowy B-20. Trochę danych technicznych

Chyba najbardziej lubiany statek przez rybaków, zwłaszcza w czasach wymian lotniczych. „Jeziorka” zwykle wracały do domu z pełną załogą. No i ta kameralna, żeby nie powiedzieć rodzinna atmosfera, choć czasami bywało różnie…

Motorowe trawlery typu B-20 były przeznaczone do prowadzenia połowów trałowych, przede wszystkim śledzi i makreli na łowiskach Morza Północnego i północnego Atlantyku.

W latach 1979-1980 r. trawlery z literą „h” łowiły kalmary techniką haczykową w rejonie południowo-zachodniego Atlantyku. Złowione ryby lub kalmary były zamrażane w blokach i składowane w chłodzonej do —25°C ładowni lub solone w beczkach i składowane w ładowni podchładzanej do temperatury 0°C.

Stalowy kadłub trawlera był całkowicie spawany. W podwójnym dnie znajdowały się zbiorniki oleju, paliwa i wody. Pokład główny i łodziowy pokryto drewnem, a pokład dziobówki i namiarowy cemteksem. Podłogi w ładowniach oraz w magazynie przejściowym ryb i lodu były izolowane ekspandowanym korkiem i pokryte betonem.

Trawler dysponował kabinami mieszkalnymi jedno- i dwuosobowymi. Na pokładzie łodziowym znajdowały się kabiny kapitana, 1,11, III oficera i radiooficera. Na międzypokładzie rufowym znajdowało się sześć kabin dwuosobowych, a resztę pomieszczeń załogowych usytuowano w nadbudówce na pokładzie głównym.

Do wydawania i wybierania zestawu trałowego (z prawej burty) zamontowano przed nadbudówką elektryczną dwubębnową windę trałową o uciągu 10 T o szybkości wybierania 70 m/min. Pojemność bębnów windy wynosiła po 1 200 m liny trałowej. Na maszcie dziobowym zamocowano bom ładunkowy o udźwigu 1,5 T.

Napęd trawlera stanowił silnik firmy Deutz typu RBy6M358, 6-cylindrowy, czterosuwowy z doładowaniem, o mocy 1 375 KM. Statek dysponował trzema zespołami prądotwórczymi: do zasilania windy trałowej zamontowano agregat o mocy 182 kW, napędzany silnikiem firmy Ruston typu 8 RPHz, sieciowy, napędzany silnikiem firmy jak wyżej o mocy 160 kW, do pracy w porcie z silnikiem WSW Andrychów o mocy 22 kW.

W maszynowni chłodniczej zainstalowano urządzenia pracujące na freonie, służące do zamrażania i chłodzenia ładowni. Do zamrażania ryb trawler dysponował urządzeniem kontaktowym z płytami poziomymi o przepustowości 5 ton/dobę.

Charakterystyka techniczno-eksploatacyjna była następująca:

Długość całkowita 61,37

Długość między pionami 55,10 m

Szerokość na wręgach 9,80 m

Wysokość boczna 5,20 m

Zanurzenie ładunkowe 4,41 m

Pojemność ładowni: nr 1 (ryby solone) 265 m nr 2 (ryby mrożone) 230 m

Pojemność magazynu: przejściowego 21 m lodu 37 m

Pojemność zbiorników: paliwa 226,5 m wody słodkiej 67,4 m tranu 15,0m

Pojemność rejestrowa brutto 797,0 RT netto 223,0 RT

Nośność 509 t

Silnik główny przy 275 obr./min o mocy 1011 kW/1375 KM

Prędkość na próbach 13,0 węzłów

Załoga 33 osoby

Autonomiczność pływania 45 dni.

Rysunki i opis pochodzą z książki „Polska flota rybacka w latach 1921-2001” – Wiesław Blady wydanej przez MIR Gdynia 2002
Zamieszczona za osobistym zezwoleniem autora

Wojciech

Droga: Instruktor w Pracowni Żeglarskiej MDK w Stargardzie, Akademia Rolnicza Wydz. Rybactwa Morskiego kier. Eksploatacja Łowisk, praca w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie w Zakładzie Biologii Morza, pracownia preparatorska w Muzeum Rybołówstwa w Świnoujściu, PPDiUR Odra Chłodnia Rybna -sztauer, Zakład Połowów rybak, starszy rybak, mistrz przetwórstwa na Sejwal, Narwal, Humbak, Gopło. rybak na kutrze na Bałtyku.

2 komentarze do “Trawler burtowy B-20. Trochę danych technicznych

  • 18 kwietnia, 2019 o 8:36 pm
    Permalink

    Do tej pory pływa „Gopło” przebudowane na żaglowiec „Signora del Vento” ex „Peace”

    Odpowiedz
  • 4 sierpnia, 2019 o 10:51 pm
    Permalink

    Dzięki Jerry za to info. Nie mogłem go namierzyć. Pod „Peace” śladów niewiele.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.